Scroll Top
Sledujte naše sociálne siete:

Považská Bystrica

Mesto rozprestierajúce sa na brehoch rieky Váh patrí medzi historické opory slovenského priemyslu. Považská Bystrica sa rozvíjala najmä vďaka strojárskemu priemyslu a slávnym Považským strojárňam, ktoré ju preslávili aj za hranicami, no zároveň je obklopená prekrásnou prírodou – Manínska a Kostolecká tiesňava patria medzi najkrajšie skalné útvary u nás. Vďaka tomu je Považská Bystrica mestom kontrastov: technickej vynaliezavosti a prírodného pokoja.

Posúchy

Tradičné jedlo regiónu, pripravované z kysnutého cesta. Posúchy sa pečú na panvici alebo v peci a sú obľúbené ako rýchla večera či príloha k polievke. Môžu sa plniť, tradične kapustou, alebo potrieť maslom, cesnakom či kyslou smotanou. V minulosti ich ľudia nosievali aj na polia ako jednoduchý obed a dnes sa s obľubou podávajú na festivaloch, trhoch a iných spoločenských akciách.

Manínska tiesňava

Najtesnejšia tiesňava na Slovensku sa nachádza len pár kilometrov od Považskej Bystrice. Prírodná rezervácia láka turistov svojimi monumentálnymi skalami, zaujímavými geologickými útvarmi a pestrou prírodou. V lete je obľúbeným cieľom výletov a v zime zasa rajom pre milovníkov ľadu a ticha. V rozprávkovej atmosfére tiesňavy sa často natáčajú aj dokumenty či reklamy.

Považské strojárne

V čase ich najväčšej slávy patrili medzi najmodernejšie a najväčšie zbrojárske podniky v strednej Európe a zamestnávali viac ako 15 000 ľudí. Okrem súčiastok pre armádu, poľnohospodárstvo či letectvo vyrábali najmä slávne motocykle značky Pionier, ktoré sa vyvážali do 80 krajín sveta.

Ján a Rafael Podmanickí

Dvaja bratia z významnej šľachtickej rodiny Podmanických, ktorí v 16. storočí ovládali Považskú Bystricu a okolitý región. Ich vplyv bol taký rozsiahly, že sa im pripisuje takmer nezávislá vláda nad severnou časťou Trenčianskej stolice. Keďže sa okrem iného zúčastňovali aj na obsadzovaní majetkov, ktoré im nepatrili, označovali ich ako lúpežných rytierov.